Balile tulime eelkõige eesmärgiga hankida Tai viisa. Kõik muu oli üks suur poputamine enne iseseisvat elu vol 2.

Niipea kui lennujaamast tänavale saime, jõudis kohale, et olime saabunud Aasiasse – meie ümber vurasid kümned-sajad motorollerid. Süda tegi jõnksti ja mingisugune rahu puges hinge. Tänavaid kaunistasid templid ja rohelus, söögiputkad ja turud. Turistid, ehitud kohalikku käsitöösse, uudistasid siin ja seal. Hanereas hotellid, üks uhkem kui teine. Ja ikka motorollerid, kuhu vajadusel terve pere ja koergi peale mahub.

 

Hotell

Palm Garden Bali on suurepärane koht, kus Bali pealinna Denpasari kandis peatuda. Asub ta kesklinnast küll veidi eemal, kuid see teeb asja ainult paremaks. Tuba on hubane, voodis hea magada, telekas näitab sadu erinevaid kanaleid. Elamist koristatakse iga päev ning vannituppa jäetakse sulle kaks pooleliitrist veepudelit.

Hommikusöök on hotelli poolt ning menüü küllaltki rikkalik. Alustuseks toodi kohv/tee, värske arbuusimahl ja puuviljataldrik. Menüüs oli neli erinevat sööki: röstsai munaga (keedumunad, omlett, munapuder või praemunad); banaani- /ananassipannkook; riis; nuudlid. Kusjuures banaanipannkook oli vaieldamatult parim!

Soovi korral tuuakse hommikusöök ka otse tuppa. Me nii laisad ei olnud, vaid sõime ikka selleks ettenähtud kohas. Pealegi oli nii lõbusam. Rääkisime töötajatega juttu ja õppisime kohalikku keelt. Juhataja või omanik või kesiganes ta ka polnud käis meid pea igal hommikul tervitamas. Nad on seal nii lahked ja armsad, et tahes tahtmata hakkad end kui kodus tundma.

NB! Juhataja või omaniku sõnul järgmisel korral, kui tuleme ning sõbrad ka kaasa võtame, saame kõik allahindlust.

 

Söök

Kui oled Balil või mujal Indoneesias, siis kindlasti proovi kohalikku toitu. See on küll pisut vürtsine, kuid viib keele alla. Minu lemmiksöögiks kujunes Rendang Sapi – kookospiimas hautatatud veiseliha erinevate vürtside kastmes, riis ja rohelised oad.

Mina: Kas see söök on vürtsine?
Ettekandja: Jah, natuke on.
Mina: Kas te saaksite selle ilma vürtsita valmistada?
Ettekandja: Ilma? ……. Siis see pole enam ju Indoneesia söök. Ei, seda me ei tee!

Vauu, milline uhke hoiak oma rahvustoidu suhtes! Selle ma võtan ning neelan kõik vürtsid samasuguse uhkusega alla.

Ja nii ma tegin. Tellisin „natuke vürtsise“ Indoneesia toidu ja ei pidanud pettuma. Niisamuti ei pidanud ma pettuma ka järgmisel õhtul samas kohas sama laua taga sama sööki süües.

 

Suhted

Ma ei ole meie omavahelisi suhteid siin kajastanud, sest pole midagi kajastada olnud. Kõik on suhteliselt ideaalilähedane. Kuid Balil… Ei, midagi hullu ei juhtunud, tülli me ei läinud, aga oli nääklemist ja jonnimist ja solvumist ja kehvasti ütlemist. Küllap olime väsinud ning keskkonnavahetus ja haigusevimm mängisid ka väikest rolli.

Samas oli muidugi ka väga toredaid momente. Näiteks siis, kui me rannas käisime ja lainetel end tuuseldada lasksime. Või siis, kui me päikesest põlenuna vihmasel õhtul telekast Australian Open’i meeste finaalmängu vaatasime ja samal ajal krõbedat kanakintsu närisime. Või too päev, mil me viisad kätte saime ja muuseumis käisime. Või olematutel kõnniteedel tiheda liiklusega tee ääres kõmpisime. Või siis, kui pärast palavat päeva end basseini viskasime. Või siis, kui avastasime uusi maitseid.

 

Keeleõpe

Tere hommikust – selamat pagi (indoneesia keeles)
Tere päevast – selamat siang (indoneesia keeles)
Tere õhtust – selamat malam (indoneesia keeles)
Head isu – selamat makan (indoneesia keeles)
Aitäh – suksõmõ (bali keeles)
Aitäh – terima kasih (indoneesia keeles)
Jah – ya (indoneesia keeles)
Ei – tidak (indoneesia keeles)

 

Pildid

20160204_154934

Olematu kõnniteega tänav

Siin hoones on huvitav näitus Bali ajaloost.

Siin hoones on huvitav näitus Bali ajaloost.

Vaade 1

Vaade 1

Vaade 2

Vaade 2

Lemmik!

Lemmik!

Basseinirõõmud

Basseinirõõmud

Australian Open meeste finaalmäng

Australian Open meeste finaalmäng

Kohalike poistega. Üks on kokk ja teine hotellijuhataja. Üritasin end nende keskel hästi lühikeseks teha.

Kohalike poistega. Üks on kokk ja teine hotellijuhataja. Üritasin end nende keskel hästi lühikeseks teha.

Sõbrapilt

Sõbrapilt

Kui me viisad kätte saime ja taksoga "koju" sõitsime, siis avastasin, et meil on lahtist raha vähem, kui taksojuht küsib. Mida teha? Otsustasime: a) varem maha minna; b) tasuda puuduoleva summa pontšikuga. Kuna olime eelnevalt tosin pontšikut ostnud, siis poleks olnud kahju ka kaks ära anda. Kui peatusime, ulatas Ahto taksojuhile raha ja pontšiku. Juht vaatas neid ja vaatas Ahtot. Tundsin, kuidas õhku tekkis pinge. Siis aga hakkas taksojuht naerma ning tänas. Sellega oli tehing sõlmitud. :)

Kui me viisad kätte saime ja taksoga “koju” sõitsime, siis avastasin, et meil on lahtist raha vähem, kui taksojuht küsib. Mida teha? Otsustasime:
a) varem maha minna;
b) tasuda puuduoleva summa pontšikuga. Kuna olime eelnevalt tosin pontšikut ostnud, siis poleks olnud kahju ka kaks ära anda.
Kui peatusime, ulatas Ahto taksojuhile raha ja pontšiku. Juht vaatas neid ja vaatas Ahtot. Tundsin, kuidas õhku tekkis pinge. Siis aga hakkas taksojuht naerma ning tänas. Sellega oli tehing sõlmitud. 🙂

Ühel õhtul läksime restorani kindla plaaniga suppi süüa. Mina valisin ühe Indoneesia toitude nimistust ning Ahto peene asparaaguse-kanasupi. Minu söök toodi esimesena. Ikka selline tubli kausitäis kanasuppi, kus lisaks juurviljadele ja kanatükkidele laiutas kõige peal kaks poolikut keedumuna. Ahtol läks silm särama ning ootas põnevusega oma korda. Väikese ootamise peale saabuski Ahto supike. Selline range disainiga kohvitassisuurune... ma ei oskagi nime anda. "Kausike" oleks liialdus. Koosnes see puljongiveest ja väikestest kanatükikestest. Ma pidin naeru pärast toolilt maha kukkuma. Soovisin head isu ning asusin oma supi kallale.

Ühel õhtul läksime restorani kindla plaaniga suppi süüa. Mina valisin ühe Indoneesia toitude nimistust ning Ahto peene asparaaguse-kanasupi. Minu söök toodi esimesena. Ikka selline tubli kausitäis kanasuppi, kus lisaks juurviljadele ja kanatükkidele laiutas kõige peal kaks poolikut keedumuna. Ahtol läks silm särama ning ootas põnevusega oma korda.
Väikese ootamise peale saabuski Ahto supike. Selline range disainiga kohvitassisuurune… ma ei oskagi nime anda. “Kausike” oleks liialdus. Koosnes see puljongiveest ja väikestest kanatükikestest. Oi, Ahto ilme oli super.
Ma pidin naeru pärast toolilt maha kukkuma. Soovisin head isu ning asusin oma supi kallale.

2 comments

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga