2008. aastal asutatud AirBnB on mõnus vaheldus tavapärastele hotellidele. Tegemist on mudeliga, kus inimesed pakuvad üksteisele öömajateenust otse ilma firmade vahenduseta. Kui kuhugi pikemaks ajaks peatuma jääda, tasub kindlasti proovida. Lisaks väljakaubeldavale soodsamale hinnale on vahel võimalik valida eriskummaliste elamispindade vahel. Välja üüritakse nii telke, haagissuvilaid kui ka onne ja purjekaid. Põhimõtteliselt annab välja rentida kõike, mida ise parasjagu ei kasuta, k.a puukuur või ülearune nurgadiivan. Igaüks peaks omale meelepärase elamise suhteliselt lõdvalt leidma.

Fijil elamiseks leidsime omale armsa sinistes toonides majakese.

Taisse saime ka üsna unistuste kodu. Ma olen siiani arvamusel, et meie kant ja maja ise on ühed saare parimatest. Ükspäev just arutasime Kaidiga, et meie bangalod on isegi täiesti õiges suunas – päevane kõrvetav päike jääb maja taha ega sega terrassi-elu.

Kes veel ei tea, siis mu väga pikaajaline sõbranna Kaidi liitus meie eluülikooli logardi elu baaskursusega paar nädalat tagasi. Sobivalt juhtus nii, et kõrvalmaja jäi tühjaks ning juba kolmandal päeval kolis ta sisse.

Nüüd aga läheb huvitavaks…

*

Kui Ahtoga jaanuaris Taisse elamist otsima hakkasime ja pilk ühe itaallase poolt välja pakutaval bangalol pidama jäi, teadsime hetkega, et see on See. Alustasime hinnaläbirääkimiste ja infokogumisega.

Hind oli nunnu. Kolm ja pool kuud kokku maksis vähem kui üks kuu Fijil. Üürileandja toonitas, et tahab bangalosid juurde ehitada ja et me sularahas maksaks. Ma ei saanud esiti aru, et kuidas nii… sularahas? Kuidas me siis saame kindlad olla, et AirBnB-s keegi teine seda samal ajal rentida ei soovi? Asjaajamine muutus veidi sogaseks ja teise poole inglise keele oskus sättis meie vahele väikese barjääri. Nii mulle igatahes tundus.

Kui olime lõpuks oma nõusoleku andnud, sest meile ikka kangesti meeldis see maja, ja Italiano meile pakkumise saatis, avastasin rõõmuga, et maksame kogu kokkulepitud summa ikkagi läbi AirBnB. Italiano suutis mu rõõmu aga hetkega ära rikkuda, sest ta teatas, et sularahas me peame ikka ka lisaks maksma. See läheb palgaks ühele kohalikule tüübile, kes teeb seal hooldus- ja aiatöid.

Et siis maksame… topelt? Kuigi pärisin mitmeid kordi üle, puust ja punasena, nii aeglaselt kui võimalik, kui palju me kokku peame maksma? Oh, you pay 21000 baht in cash. Mai ääss, vastaks selle peale. Saatsin tegelasele pahase kirja ja ütlesin, mida ma tema asjaajamisest arvan. Selle peale sain temalt pahase kirja, süüdistusega, kuidas ma teda tüssata ning kõik ära rikkuda tahan – tal soovijate järjekord ukse taga. Lõin käega ja otsustasin, et minu närvid on hinnalisemad.

Ahto lohutas, et tuleb siiski odavam kui Fijil ja et pole hullu, jääme ikkagi eelarve sisse.

*

Hull hakkas siis, kui Kaidi uuris aednikult, kes oma abikaasaga siin väga tihti ringi askeldab, kui palju kõrvalmaja maksab.

Iga maja kuuüür on 7000 baati ja Kaidi maja hind kukkus veel 6500 peale. Seisin parajasti nende läheduses ning kõrv haaras automaatselt uuest infost kinni. Oot-oot, mida? 7000? Miks meie kaks korda rohkem maksame?

Despicable-Me-say-what-gif

Inglise keelt mittekõnelev aednik Thon ainult naeratas kohtlaselt ja kehitas õlgu.

Järgnevalt saatsin Italianole arupäriva kirja, mille vastuseks tuli vaid häma.

Kas sa tead seda tunnet, kui tükkidest hakkab pilt kokku moodustuma? Seda tunnet, kui sa taipad, et sind on mõnuga petetud/röövitud/tüssatud?

Vot just nii ma end tol hetkel tundsingi.

Järgmisel päeval tuli Thon siia koos kohaliku neiuga, kes oli meie vahel tõlgiks.

“Aednik” ja “hooldemees” Thon on kogu bangalo kompleksi tegelik omanik. Italiano üüris kunagi sedasama majakest täpselt nagu meiegi praegu. Ta oli Thonile lubanud uusi üürnikke leida, kuid Thonil polnud aimugi, et tema kinnisvaraga omale netis raha tehakse. Kohtlaselt naeratav nägu muutus ühtäkki tõsiseks ja nii palju rääkimas polnud ma teda veel kuulnudki.

Siis saatsin Italianole uue kirja ning kuna ta jätkuvalt nimetas end omanikuks, ei jäänud mul muud üle, kui küsida tõestust – dokumente. Selle peale sain vastuseks, et ta on tunni aja pärast keset kõrbet aitamas inimesi ja näljasolevaid lapsi. Eks ole, kus mujal ta olla saigi?

Rohkem me temast igatahes ei kuulnud.

Tegin veel viimase katse ja pakkusin kompromissi – osa rahast meile tagasi ja unustame kogu loo. Leian, et ma olin isegi hea selle neti-petisega.

Möödus kolm päeva ja ei mingit reageeringut. Uurisin pangast plaani B jaoks välja, kuidas oleks võimalik tehingud vaidlustada ning sain ammendava info. Plaanina A pöördusime aga AirBnB lehele. Probleemide korral aitab Resolution Center. See toimib põhimõttel “anna inimesele kolm päeva aega probleemidele reageerida ning seejärel sekkuvad asjatundjad”.

Kirjutasin siis alustuseks Italianole lõpliku kirja ning lisasin pildi Thonilt saadud maksekviitungist ja avaldasin soovi kogu summa tagasi saada. Kolm päeva möödusid meie jaoks rõõmsas vaikuses. Neljandal päeval näitas AirBnB rohelist tuld ja asus ise asja uurima.

Kuuendal päeval oli mu postkastis AirBnB-lt kiri. Nad olid Italianoga telefoni teel vestelnud ning oli saadud kinnitus, et me tõepoolest tasusime ka sularahas.

Tuleb välja, et AirBnB-d ei huvita teps mitte see, kes on väljaüüritava tegelik omanik või kellena esinetakse. Nende ainus poliitika on, et ei mingit sularaha küsimist.

Asi lahenes kiirelt ja lihtsalt ning kolm tagasimakset pandi meie poole koheselt teele.

*

Majutusega on meil üldse huvitavalt läinud. Kes teine broneeriks omale nädala näiteks bordellis?

*

AirBnB puhul, kus öömaja võib pakkuda kes iganes, tasub kindlasti järele uurida:

  • konkreetne kokkulepitud hind (et ei tuleks üllatusi isegi pärast viiekordset üleküsimist);
  • kas rentija on ka majutuskoha tegelik omanik (kuigi kuidas seda teha, eks?);
  • kas veebis näidatud aadress on õige (meil ei olnud, oli tükk maad kaugemal kaardil esitatud kohast; Italiano ei osanud meile ka küsimise peale aadressi öelda);
  • kui tervest bangalo kompleksist on ainult üks bangalo rentimiseks veebis üleval, siis võib asi olla kahtlane;
  • kui üürileandja ignoreerib su küsimusi või vastab ümber nurga, on asi tavaliselt kahtlane;
  • kui üürileandja manipuleerib sinuga ja laseb liugu su naiivsusel, siis on asi kindlasti kahtlane, aga noh, sellele saab alles hiljem pihta;
  • meilivahetus võiks toimuda ainult AirBnB keskkonnas, hiljem on tüütu seda mujalt tõendusmaterjaliks kokku koguda;
  • kui üürileandja poolt saadetud uue meili nägemine ajab juba eos marru, siis on targem tehing üldse pooleli jätta;
  • pigem ole tüütu ja küsi infot üle rohkem kui vähem.

Loomulikult võinuks kohe alguses Italiano jutus kahelda, kuid ma ei oska ega taha elada paranoilist elu. Peamine on see, et õiglus sai jalule seatud ning meie jälle kogemuse võrra rikkamad.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga